بانک اطلاعات تحریف‌ناپذیری قرآن کریم

مشاهده در قالب پی دی افچاپفرستادن به ایمیل

 

بانک اطلاعات «تحریف‌ناپذیری قرآن کریم»، پژوهشی علمی است در قالب همکاری فرهنگی و پژوهشی مابین معاونت فرهنگی و پژوهشی مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی و پژوهشگاه‌ علوم انسانی و مطالعات فرهنگی (مرکز اسناد فرهنگی آسیا)، که توسط دکتر کامیار صداقت ثمرحسینی نوشته و تنظیم شده است.

بانک اطلاعات تحریف ناپذیری قرآن

♣  الف ♣  ♣  ب ♣  ♣ پ ♣ 

ج ♣   ♣ ح ♣  ♣ خ ♣  ♣ د ♣  ♣ ر

س ♣  ♣ ش ♣  ♣ ص ♣  ♣ ض ♣  ♣ ط

ع ♣  ♣ غ ♣  ♣ ف ♣  ♣ ق ♣  ♣ ک

گ ♣  ♣ ل ♣  ♣ م ♣  ♣ ن ♣  ♣ ه

 

هدف از ارائه این مجموعه، ارائه اطلاعاتی مفید درباره عقیدة شماری از اندیشمندان و نویسندگان مسلمان از همه مذاهب اسلامی است که بر صیانت قرآن از تحریف تاکید کرده‌اند و در این خصوص سندی از دیدگاه‌های آنان به دست ما رسیده است.

پیروان مذاهب اسلامی چه مذاهب اهل سنت و چه مذهب امامیه، همگی در توحید و نبوت و معاد با هم وحدت و قدر جامع دارند که با آن از تمام اصناف كفار و اهل كتاب ممتاز و مستقل مى‏شوند. کتاب آسمانی مسلمانان قرآن است که همگی بر صیانت آن از تحریف تاکید کرده‌اند. و پیامبر تمامی مسلمانان حضرت خاتم‌الانبیاء صلى‏الله عليه وآله و سلم است و قبله‌ تمامی مسلمین کعبه معظمه است. همچنين نمازهاى پنج‌گانه، روزة ماه مبارك رمضان، فریضة الهی حج، و نیز حرمت ربا، خمر، قمار، نكاح محارم، و دیگر محرمات ... هر یک از مواد اتحاد مسلمانان از همه مذاهب اسلامی است. از این رو مراد از وحدت اسلامی این نیست که وحدت و قدر مشترکی میان پیروان مذاهب اسلامی ایجاد شود که به تعبیر آیت‌الله‌العظمی صافی گلپایگانی، انجام چنین کاری تحصيل حاصل است. از همین روست که علامه سید مرتضی رضوی کشمیری در کتاب «البرهان علی عدم تحریف القرآن» به اسامی بسیاری از علمای بزرگوار اهل سنت اشاره دارد که بر عقیده راستین شیعه بر «صیانت قرآن از تحریف» شهادت داده‌اند و شیعیان نیز همین عقیده را درباره برادران دینی خود از مذاهب اهل سنت دارند. از زمره آن عالمان می‌توان به علمای معظم اهل سنت همچون شیخ احمد حسن الباقوری، شیخ عبدالوهاب عبداللطیف، شیخ عبدالرحمن النجار، دکتر حامد حفنی داود، دکتر ابو الوفا التفتازانی، محمد عبدالمنعم خفاجی، شیخ محمد غزالی، شیخ محمد محمد المدنی، شیخ محمد محمد الفحام و .... اشاره کرد. (کتاب البرهان علی عدم تحریف القرآن در ذیل مدخل: «رضوی کشمیری، مرتضی» قابل دریافت است.) همچنین حجت‌الاسلام والمسلمین سید علی موسوی دارابی نیز در باب سوم کتاب خود با عنوان «النص الخالد لم و لن یُحَرِّف أبداً» به تعداد جالب‌توجهی از آثار علما و دانشمندان اهل سنت اشاره کرده است که معتقد به عقیده پاک تحریف‌ناپذیری قرآن بوده‌اند و علاوه بر آن به وجود این عقیده در میان پیروان مذهب اهل بیت (ع) نیز شهادت داده‌اند.

با این حال مشاهده می‌شود که در تبلیغاتی که بر ضد وحدت اسلامی صورت می‌پذیرد، پاره‌ای از مخالفان وحدت اسلامی، پیروان مذهب امامیه شیعیان را متهم به داشتن عقیده تحریف قرآن کرده‌اند. برای شناخت وقایع سیاسی جهان اسلام، به‌ویژه موضوع وحدت اسلامی، باید عرصة سیاست‌ها و منافع استعماری را از عرصه عقاید و باورها تفکیک کرد. مخالفت با وحدت اسلامی پیش از آنکه چالشی اعتقادی باشد، چالشی سیاسی است و زائیده منافع کسانی است که از وحدت مسلمانان در هراسند؛ اما ازآنجاکه پیشبرد منافع سیاسی دشمنان وحدت اسلامی درگرو سوء‌استفاده از عقاید و باورهای اسلامی است، آنان مقاصد اصلی خود را از مخالفتشان، با رنگ و لعابی مذهبی می‌پوشانند تا جایی که اگر مسلمانان توفیق بصیرت و آگاهی نیابند، رد پای استعمار در هیاهوی پنداشته‌های نادرست‌شان از یکدیگر گم می‌شود. با این توضیح، دو محور اصلی موردِ تبلیغ گروه‌های سیاسی مخالف وحدت مسلمانان، «نسبت دروغین اعتقاد پیروان مذهب اهل بیت به تحریف قرآن» و «تعریف تقیه به‌مثابه نفاق و دروغ» است.

مرحله اول این پژوهش به معرفی دیدگاه‌های علمای مذهب امامیه اختصاص دارد و ان شاء الله در مراحل بعدی نظرات علما و دانشمندان برجسته اهل سنت ارائه خواهد شد.

هدف اصلی مرحلة اول ارائه مستندات به‌اندازه‌ای است که بتوان اجماع علمای مذهب امامیه را در زمینه صیانت قرآن از تحریف لفظی، تبیین کرد. همچنین به تدریج نظرات علمای بزرگی از اهل سنت که به عقیده مذهب امامیه در صیانت قرآن از تحریف شهادت داده‌اند، افزوده خواهد شد که بیش از پیش بر فضای اخوت اسلامی در این بانک می‌افزاید.

معرفی افراد و شخصیت‌های مختلف مذهب امامیه در مجموعه حاضر، تنها به جهت بیان اعتقاد آنان بر صیانت قرآن از هرگونه تحریف لفظی صورت گرفته است و دیگر آراء و دیدگاه‌های آنان مورد اهتمام نبوده است.

هدف این مجموعه ارائه منبع‌شناسی مبسوطی در زمینه موضوع تحریف‌ناپذیری قرآن است که در آن همه مذاهب اسلامی بر صراط حق و سبیل هدایت هستند.

در ذیل بسیاری از مدخلهای این مجموعه، منابعی در قالبِ فایلهای PDF جهت مطالعه بیشتر محققان ضمیمه شده است و هرچند ارائه انتشار کامل اسناد و مدارک کتاب به دلیل قوانین و حقوق نشر آثار با محدودیت‌هایی مواجه بوده است. با این حال کوشش شده است تا در صورت دسترسی به منابع منتشر شده و آزاد در فضای وب، از قبیل پایگاه‌های رسمی صاحبان آثار و یا پایگاه‌هایی چون کنسرسیوم محتوای ملی، پایگاه مجلات تخصصی نور مگز و پرتال علوم انسانی و ... منابع مذکور یا حداقل صفحاتی از آنها تقدیم پژوهشگران علوم قرآنی شود.

بانک اطلاعات تحریف‌ناپذیری قرآن کریم، به تدریج و در هر شش ماه ویرایش و مدخلها و یا موارد جدیدی به آن اضافه خواهند شد.

 


مراکز مطالعاتی آسیا

قزاقستان

چین

تاجیکستان

قرقیزستان

گفتگو با صاحبنظران

پیوندهای مفید

یونسکو

پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی

مرکز مطالعات آسیا-ژاپن

مرکز مطالعات آسیا-دانشگاه هاروارد

مرکز مطالعات آسیا-دانشگاه بوستون

 

تماس با ما

تهران بزرگراه كردستان خيابان دكتر صادق آئينه‌وند (64 غربي)

تلفن: 3- 88046891

كد پستي: 1437774681

صندوق پستي: 6419 - 14155

پست الکترونیک: info@acdcu.ir